Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Dźwięki Radości

Jakiego zespołu słuchasz? Chcesz porozmawiać o muzyce? Czego ci brakuje w dzisiejszych utworach? Napisz tutaj!
Awatar użytkownika
Adventures
Warchoł

#1 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: Adventures » 12 paź 2016, 10:40

Czasem z sąsiedniego lokum dobiega do mnie dźwięk klawiszy.Ktoś na pianinie pomyka...Ładnie gra.

Tak się mi przypomniało o gitarze Akustycznej na początek:

1.Za ile?Przedział cenowy.Czasem są w markecie...omijać?
2.Jaką warto wybrać na początek-używana,nowa?
3.Trudno się nauczyć cokolwiek,akordy itp. ktoś z Was próbował już?
4.Akustyczna jest "przedsmakiem" do Elektrycznej-jeśli komuś posmakuje.
5.Książki,materiały,polecane strony,sklepy z fachową obsługą.
6.Sami gracie?Jak wyglądały Wasze przygody z gitarą?Chcieliście rzucić?

Zapraszam do wypowiedzi.

Awatar użytkownika
vcr
Użyszkodnik

#2 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: vcr » 12 paź 2016, 17:05

Gram na gitarze od 11 lat już w sumie. Miałem w rękach masę sprzętu, przegrałem trochę w sklepach muzycznych, u znajomych. Gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne, basowe, kiedyś jeszcze ukulele. Obecnie mam klasyka, akustyka i elektryczną. Czasy udawania gwiazdy rocka mi minęły, teraz gram głownie na akustyku :)

Co do pytań:
1. Cena zależy od tego co chcesz grać, z kim i w jakim celu. Przede wszystkim przed kupnem trzeba dotknąć jej i zobaczyć czy leży Ci w dłoni tak jak chcesz. Sprawdzić podstawy czy stroi, czy gryf jest prosty i progi dobrze nabite. Jak się uczysz dopiero to bez sensu wydawać 1000zł na gitarę, bo może się znudzić. Za 300 można kupić całkiem fajne wiosło na długo. Te marketowe to trzeba olać. Sklejka która kompletnie nie brzmi.

2. Jak do nauki, to najlepiej pożyczyć od kogoś na jakiś czas zobaczyć czy się nie znudzi. Ja osobiście brałbym jakąś używaną, bo za taką samą cenę można trafić na perełkę. Akustyczna do nauki nie do końca jest dobra, ponieważ boli 2 razy.

3. Granie na gitarze jest banalne. Jedyne to potrzeba to systematyczności i wytrwałości. Palce muszę się rozciągnąć. Jakieś podstawowe pajączki i ćwiczenia na koordynacje między rękoma. Znając 4 akordy ( C,a,F,G) można zagrać chyba 50% piosenek jakie znasz :D

4. Nie wiem czy przedsmak. Elektryczna to inna bajka trochę :D

5. Internet. Jest masa filmów na Youtubie jak zaczynać, najpierw ćwiczenia i podstawowe chwyty. Potem dopiero piosenki, bo szybko się zniechęcisz. Ja jestem samoukiem, ale gram dla siebie, czasem dla koleżanek :D

6. Pisałem na początku :D

Awatar użytkownika
Adventures
Warchoł

#3 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: Adventures » 12 paź 2016, 17:32

vcr pisze:Źródło posta Akustyczna do nauki nie do końca jest dobra, ponieważ boli 2 razy.

Czyli? Po prostu trzeba poświęcić więcej siły w samo granie?

vcr pisze:Źródło posta . Nie wiem czy przedsmak. Elektryczna to inna bajka trochę

Jestem zupełnym laikiem w tym temacie.Napisz proszę więcej,bo robi się ciekawie.

Jak na początek chciałbym się po prostu nauczyć.Spełnić swoje marzenia z dawnych lat-gwiazdą rocka nie zamierzam zostać,choć nie mów hop czy "jak to leciało" ;)

Awatar użytkownika
vcr
Użyszkodnik

#4 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: vcr » 12 paź 2016, 18:16

Adventures pisze:Źródło posta
vcr pisze:Źródło posta Akustyczna do nauki nie do końca jest dobra, ponieważ boli 2 razy.

Czyli? Po prostu trzeba poświęcić więcej siły w samo granie?

vcr pisze:Źródło posta . Nie wiem czy przedsmak. Elektryczna to inna bajka trochę

Jestem zupełnym laikiem w tym temacie.Napisz proszę więcej,bo robi się ciekawie.

Jak na początek chciałbym się po prostu nauczyć.Spełnić swoje marzenia z dawnych lat-gwiazdą rocka nie zamierzam zostać,choć nie mów hop czy "jak to leciało" ;)

Po prostu w akustycznej są struny stalowe tylko wyłącznie. Są cieńsze, palce dłużej się przyzwyczajają. A klasycznej masz 3 stalowe i 3 nylonowe. Siła tutaj raczej nie ma znaczenia, bo prostu na początku palce bardziej bolą. Po jakimś tygodniu robią się zgubienia na opuszkach palców i już jest przyjemnie :)

Elektryczna wiąże się z kosztami, bo trzeba mieć kabel, wzmacniacz i więcej miejsca przede wszystkim. Plus jest taki że grasz tak głośno jak chcesz albo chcą sąsiedzi. Akustycznej nie przyciszysz już. Są jeszcze akustyczne z wbudowanym wzmacniaczem (nazywają się elektroakustyczne). Też fajny wymysł ale to już tylko gdy grasz na jakiś koncertach czy reczitalach. Jak do nauki i do domu to najpierw klasyk, akustyk. Potem gdy Ci się spodoba to może uderzyć w elektryczną, bo jak zaczniesz od elektrycznej to najczęściej będzie kombinował efektami, przełącznikami itp zamiast skupić się na poprawnej technice i słuchaniu czy wszystko dobrze i poprawnie brzmi :)

Ja osobiście w miesiąc nauczyłem się łapać chwyty, nawet te barowe, trudniejsze (trzeba cały wskazujący palec położyć płasko na progu - zobacz na YT), ale tylko dlatego że ćwiczyłem codziennie z 2-3 godziny. Po prostu byłem mocno zdeterminowany. :P

Piosenki ogniskowe, jakiś stary polski rock od Lady Pank, Perfect. Kombi, Hey itp naprawdę szybko podłapiesz :)

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#5 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 12 paź 2016, 21:19

Polecam zakup takiego podręcznika. http://allegro.pl/gitara-od-podstaw-pod ... 86859.html jeśli nie ma kto Cię podstaw nauczyć lub nie chcesz wydawać kasy na nauczyciela. Jak przejdziesz taki zeszyt (kwestia paru tygodni, kilku miesięcy) to będziesz miał już solidne kompetencje ogniskowego trubadura. Próbując uczyć się po omacku, jeśli nie masz dobrej intuicji w tych tematach to będziesz niepotrzebnie tracił czas, a wystarczy systematycznie opanować tych parę ćwiczeń.

Na początek wziąłbym klasyka. Wygoda jest nieporównywalnie większa. Akustyk ma lepsze brzmienie (dla mnie), lepiej jednak nie robić sobie pod górkę na początku. Chcesz grać na elektryku to bierz od razu elektryka (tylko tutaj koszta już większe), by potem nie nadrabiać drogi.

Na YT masz tutoriale jak kupować gitarę i recenzje najlepszych modeli. Z używek to można mieć bardzo dobry egzemplarz za niewielkie pieniądze. Dobre wiosło to nie jest kwestia wielkiego majątku.

Największy problem to wytrwać i zachować systematyczność. To w zasadzie jedyna przeszkoda.

Ja kupiłem ładnych parę lat temu taką http://allegro.pl/gitara-akustyczna-ric ... 83222.html Jakiś czas temu na allegro zauważyłem używkę takiej za 100zł. Co jest śmieszną ceną jak za ten sprzęt. To tylko przykład.

Klasyki są tańsze. Znajomy swego czasu szukał dla siebie to bez długiego szukania w sklepie była yamashka za 500zł i sam sobie bym ją kupił jakbym wtedy miał wolne fundusze. Wykonanie piękne, wygodny gryf, brzmienie bardzo dobre, znany producent (dla mnie to był już exclusive, nic jej nie brakowało). W ogóle zaskoczony byłem tą gitarą.

Jak już coś kupisz i zaczniesz to daj znać jak Ci idzie. :)

PS. Jako motywację obejrzyj sobie film "once" z Glen'em Hansard'em w obsadzie. ;)

Awatar użytkownika
vcr
Użyszkodnik

#6 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: vcr » 13 paź 2016, 14:30

CriticalThinker pisze:Źródło posta

Największy problem to wytrwać i zachować systematyczność. To w zasadzie jedyna przeszkoda.

Ja kupiłem ładnych parę lat temu taką http://allegro.pl/gitara-akustyczna-ric ... 83222.html Jakiś czas temu na allegro zauważyłem używkę takiej za 100zł. Co jest śmieszną ceną jak za ten sprzęt. To tylko przykład.

PS. Jako motywację obejrzyj sobie film "once" z Glen'em Hansard'em w obsadzie. ;)

Właśnie, wszyscy rezygnują z nauki gry po tygodniu a potem gitara leży. Najważniejsza jest wytrwałość, w sumie jak we wszystkim ;)
Muszę sobie zobaczyć ten film, bo nigdy nie oglądałem ;)

@CriticalThinker, grywasz na poważnie czy raczej hobbistycznie?

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#7 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 13 paź 2016, 18:39

Kiedyś podstaw się uczyłem i podchodziłem wiele razy do tego... ale zarzuciłem. Wcześniej jeszcze trochę na basie grałem. Nie miałem odpowiedniego podejścia, ani kogoś kto by mnie przepchną przez ten pierwszy etap. Więc rozkminiam co i jak, ale realnych umiejętności nie mam. :P

Ale gitara u mnie leży i lubię w gorsze dni na niej trochę poćwiczyć. Dźwięk akustyka na mnie działa leczniczo. Rozwijam teraz inne hobby, ale jak wyćwiczę sobie jakąś systematyczność to gitarkę też chciałbym dalej pociągnąć.

Awatar użytkownika
vcr
Użyszkodnik

#8 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: vcr » 13 paź 2016, 19:37

No ja też wolę akustyka z wszystkich gitar. Jeszcze chciałbym kiedyś nauczyć się grać na pianinie, ale to może jak będzie więcej wolnego czasu :)

Awatar użytkownika
CriticalThinker
Pieniacz

#9 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: CriticalThinker » 14 paź 2016, 7:35

Słuchanie muzyki to piękna sprawa. Lecz wykonywanie jej to jeszcze bardziej otwiera umysł. :) Obejrzyj sobie ten film bo jest wzruszający. :P W ogóle taką gitarę tekamine to sobie kiedyś kupię. :D

Awatar użytkownika
vcr
Użyszkodnik

#10 Dźwięki Radości

Nieprzeczytany postautor: vcr » 14 paź 2016, 13:39

Obejrzałem i śmiało polecam, film bardzo wrażliwy. Nie ma zawrotnych scen, kamera taka zwyczajna. No i nie wiedziałem, że z tego filmu jest piosenka:
https://www.youtube.com/watch?v=FkFB8f8bzbY