Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Nowy program treningowy

Treningi, suplementacja, dieta, problemy z ćwiczeniami, porady dla początkujących i inne.
Awatar użytkownika
salata
Arogant

#1 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: salata » 28 wrz 2016, 18:08

Powitał wszystkich.

Jako ze wlasnie wrocilem na silownie, dokonalem pewnych zmian w treningu. Pytanie do wszystkich doswiadczonych, w celu sprawdzenia, czy nie barkuje niczego w moim nowym treningu. Przy okazji moze rozruszamy dzial sportowy.

Wymagania i cel:
- Czas mam ograniczony do 1h wliczajac w to prysznic
- Nie przekraczac 15 serii na dzien, patrz wyzej
- Trening 3 x w tygodniu, aby znow wyrobic w sobie nawyk
- Nie zalezy mi juz bardzo na wzroscie masy ciala, a ze wzgledu na nabranie ostatnio troche tluszczu, raczej bede redukowal z 83 do ~79-80 kg i ponownej wartosci 10% tluszczu (ale nie mam cisnienia i ram czasowych, wiec zadnego liczenia kalorii i tylko IF).
- Chce rozwijac sie bardziej silowo niz miesniowo

Opis:
Zmodyfikowalem trening calego ciala, w konkretne dni jednak bardziej skupiajac sie na poszczegolnych partiach i je bardziej obciazac. Inne partie ciala obciazane sa w mniejszym stopniu, aby podczas nastepnego treningu miec je do pelnej dyspozycji. Ze wzgledu na perturbacje z plecami niektore cwiczenia wykonuje wieksza iloscia powtorzen (do 16), a mniejszym obciazeniem. Gdzie indziej z kolei moge staram sie wykorzytac RPT czy nawet trening do upadku, ze wzgledu na dotychczasowe doswiadczenie i dobr wyniki. Staralem sie polaczyc FBW ze SPLITEM aby zaakcentowac konkretne partie ciala. Co z tego wyniknie zobaczymy. Unikam izolowania preferuje cwiczenia wielostawowe. Jak mozecie polecic lepsza alternatywe do konkretnego cwiczenia to zamieniam sie w sluch.

Legenda:
*nazwa cwiczenia / ilosc serii / ilosc powtorzen / uwagii

Dzien 1 – Poniedzialek (akcent an plecy):
1) prostowanie tulowia na lawce rzymskiej z obciazeniem / 1 / 12 / rozgrzewaka przed MC
2) martwy ciag / 2 / 10-12 / ze wzgledu na plecy
3) pompki diamentowe / 1 / 12
4) wyciskanie sztangielek na lawce prostej / 1 / 10-12
5) sciaganie drazka podchwytem / 2 / 6-8 / RPT do upadku miesniowego
6) wykroki ze sztanga / 2 / 12-14 / RPT
7) wyciskanie zolnierskie stojac / 2 / 8-10 / RPT do upadku miesniowego
8) wioslowanie sztanga / 2 / 10-12 / RPT
9) barbell russian twist / 2 / 10-12 / RPT

Dzien 2 – Środa (akcent na klatke):
1) pompki diamentowe / 1 / 12
2) dipsy / 1 / AMRAP – maksymalna ilosc powtorzen
3) prostowanie tulowia na lawce rzymskiej / 2 / 10-12 / RPT z obciazeniem
4) wyciskanie sztangielek na lawce skosnej / 2/ 6-8 / RPT do upadku miesniowego
5) przysiady ze sztnga z przodu / 2 / 12-14 / RPT
6) rozpietki na maszynie / 2 / 6-8 / RPT do upadku miesniowego
7) arnoldki / 1 / 10-12
8) odwrocone wioslowanie nachwytem / 1 / AMRAP – maksymalna ilosc powtorzen
9) allahy na wyciagu kleczac / 2 / 8-10 / RPT do upadku miesniowego (zaczyna mi brakowac obciazenia na wyciagu)

Dzien 3 – Piątek (akcent na nogi):
1) przysiad ze sztanga na plecach / 2 / 8-10 / RPT z wiekszym obciazeniem
2) podciaganie na drazku z obciazeniem / 2 / 8-10 / RPT
3) pompki / 1 / AMRAP
4) wspiecia lydek ze sztanga stojac / 1 / 10-12 / lydki mam juz dobrze zbudowane (najlepiej ze wszystkich miesni w nodze)
5) rumunski martwy ciag / 1 / 12-16 / duzo powtorzen z mniejszym obciazeniem ze wzgledu na plecy
6) wioslowanie na wyciagu dolnym / 1 / 10-12
7) unoszenie bioder ze sztanga / 2 / 8-10 / RPT, nadal walcze z lekko juz zwisajaca skora na posladkach po pierwszej redukcji, po cwiczeniach wszystko juz jest jedrne
8) zginanie nog na maszynie siedzac / 2 / 8-10 / RPT do upadku miesniowego
9) unoszenie nog w zwisie / 2 / 10-12

Czekam na wasze uwagi.

Pozdrawiam
Salata
pozdrawiam / mvg / mvh
Salata

Awatar użytkownika
Borys
Arogant

#2 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: Borys » 29 wrz 2016, 14:03

Moim skromnym zdaniem taki trening nie ma sensu, ponieważ z wyrabianiem siły nie ma nic wspólnego, co najwyżej utrzymaniem ciała w formie.
Za mało serii na daną grupę, by przekładało się to na odpowiedni anabolizm. Za dużo powtórzeń w serii i za mało serii by szło w siłę. Za słaba intensywność by nawet się wyrzeźbić, chyba że zrobisz obwód z tych ćwiczeń.

Musisz postawić na ćwiczenia wielostawowe, 3x w tygodniu. Jako, że są czasowe ograniczenia, rozkład ćwiczeń jak w FBW.

Gdyby to ode mnie zależało:

Dzień I
Wyciskanie żółnierskie 3 x 6-8
Podciąganie na drążku 3 x 6-8
hack przysiady 3 x 6-8
Przysiady wykroczne/"nożyce" 3 x 8-10
Unoszenie sztangiele bokiem w górę z lekkim opadem tułowia 3 x 10-12

Dzień II
Przysiad 3 x 6 - 8
Martwy Ciąg 3 x 6 - 8
Wyciskanie na poręczach 3 x 6-8
Uginanie ramion ze sztangą 3 x 8
Unoszenie kolan na łąwce skośnej 3 x do oporu

Dzień III
Unoszenie sztangi łamanej "T" w opadzie/Wiosłowanie sztangą 3 x 6-8
Martwy Ciąg na prostych nogach 3 x 6-8
Wyciskanie sztangi skosem w górę 3 x 6-8
Unoszenie sztangi wzdłuż tułowia 3 x 8-10
Wyciskanie francuskie/pompki diamentowe 3 x 8-10

*Warto dodać 1 trening aerobowy ~45-60 min w tempie 8-10km/h albo bieganie interwałowe 6-12x 100/300m
*Nie doprowadzaj do upadku mięśniowego

Twarde mięśnie to kwestia ćwiczeń na siłę, tłuszcz podskórny przy ćwiczeniach siłowych zredukujesz aerobami - 1x 45-60min albo 2x 30-40min.
Co do diety to obowiązkowo 4-5 jaj dziennie, 250g twarogu typu włoskiego (ricotta) po każdym treningu, wątróbka 1-2x w tygodniu i białka kolagenowe (galaretki, flaki, wywary, golonka, podgardle...) możliwie 1x dziennie.

Awatar użytkownika
salata
Arogant

#3 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: salata » 29 wrz 2016, 17:11

Dzieki za uwagi Borys,
Podraze dalej temat, jak nie masz nic przeciwko. Split do upadku miesniowego dzialal do tej pory calkiem znosnie, ale mi sie znudzil. Wiec musze odswierzyc trening. Co do intensywnosci to ciezko by ja w moim treningu zwiekszyc. Cwiczenia wykonuje powoli 2-3 s na kazda faze ruchu, czasami z postojem w kulminacyjnej czesci jak np podciaganiu na drazku, pompkach, arnoldkach (gdy sztangielki trzymam nieruchomo przed oczami), itp. Zwracam bardzo duza uwage na forme, szczegolnie w cwiczeniach wielostawowych, by uniknac kontuzji. Cwiczenia zmieniam szybko, by utrzymywac wysokie tetno. Kiedy cwicze z monitorem serca, to srednie utrzymuje sie pomiedzy 160 a 170 bpm. Tak wiec trening silowy to takze moj trening cardio. :P

Przez czas jak cwicze na silowni i migracji z treningu wykorzystujacego mase wlasna, bardziej poznalem swoj organizm i jego mozliwosci regeneracji. Niestety szybko sie nie lecze. Na robienie 3 pelnych FBW w tygodniu nie ma szans (probowalem przez 2 tygodnie), kazdy nastepny trening zmuszal do redukcji ciezaru lub zmniejszenia ilosci powtorzen. Podobnie robienie MC i przysiadow tego samego dnia powodowalo, ze w drugim cwiczeniu musialem znacznie obnizac ilosc powtorzen. Po Dniu II, z twojej rozpiski moj organizm niestety powie pass na conajmniej 3-4 dni. O tyle wlasnie czasu musze roszdzielac oba cwiczenia. O ile inne moge zmodyfikowac i zmniejszyc powtorzenia i zwiekszyc serie o jedna (i to zrobie), to MC i przysiadow ze sztanga nie mohe zmienic, bo zbyt duze obciazenie wiazalo by sie z znaczznym ryzkiem kontzji. Na MC musialbym dla zwiekszyc obciazenie do 160kg, a dla przysiadow do 135kg. Jak dla mnie zbyt duze ryzyko po problemach z dyskopatia.

Co do samego upadku, to ta metoda najbardziej do mnie przemawia, moze dlatego,ze za duzo cztalem na ten temat. Body by Science Douga McGuff’a, Biuletyny Arthura Jonesa, Trening HIT Mike’a Menzera i jakos dla mnie to wszystko logiczne jest.

Czy unoszenie sztangi wzdluz tulowia nie zwieksza ryzyka uszkodzenia stawow ramiennych i stozka rotatorow? Trener wprowadzajacy mi to odradzal podobnie jak prostowania nog na wyciagu siedzac (leg extension). Jakies zastepcze cwiczenie jest.

Najbardziej mnie zastanawia, czy w mojej rozpisce nie pomijam permanentnie jakiejs grupy miesniowej?

Co do samego kardio to codziennie kilka km do przedszkola, szkoly i pracy robie. Czasami raz w tygodniu jakis HIIT na ergometrze wioslarskim.

Jajka od czasu mojej ostatniej redukcji sa moim przyjacielem, podobnie jak podroby, ale nadal gorzej z golonka. Jem jak najczesciej moge, ale zona nienawidzi jak sie to przygotowuje a w Neimczech gdzie mieszkam dostep do takich smakolykow jest mocno ograniczony.

Jeszcze raz dzieki za uwagi i pozdrawiam.
pozdrawiam / mvg / mvh
Salata

Awatar użytkownika
LilPeneros
Warchoł

#4 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 02 paź 2016, 16:51

Odnośnie treningu kardio - to nie jest bez znaczenia jaki trening się wykonuje.
Przykładowo wiadomo, że bieganie jest obok pływania i skakania na skakance jedną z najlepszych aktywności ale mocno obciąża stawy i po treningach biegowych organizm dość długo się regeneruje co w sytuacji, w której ktoś chce łączyć trening kulturystyczny z treningiem kardio może mieć duże znaczenie.
Dlatego jako kardio polecam osobom, które mają problemy z kolanami i/lub z regeneracją bardziej jazdę na rowerze stacjonarnym, np. spinningowym niż bieganie.
Organizm dużo szybciej się regeneruje po 30 minutach jazdy na rowerze niż po 30 minutach biegania i stawy w czasie jazdy na rowerze są mniej obciążone.
Odnośnie HIIT na ergometrze wioślarskim - staraj się nie więcej niż 2 treningi HIIT w tygodniu i to najlepiej w dni wolne od siłowni.

Kolejna sprawa - przed treningiem siłowym dobrze jest zrobić na maszynie do treningu kardio np. na ergometrze lub rowerze spinningowym kilka minut niezbyt forsownej rozgrzewki.
Natomiast dłuższy i bardziej forsowny trening kardio najlepiej jest robić w dni wolne od treningu siłowego, względnie po treningu siłowym.

Co do treningu siłowego - jeśli nie nadążąsz z regeneracją przy 3 treningach FBW w tygodniu spróbuj treningu SPLIT, np. trening typu
Góra/Dół:

http://potreningu.pl/articles/4738/budo ... upperlower

rozpisany przez Macieja Sulikowskiego.
Plan ten nadaje się zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.
Przeczytaj uważnie cały artykuł i jeśli masz jakieś wątpliwości napisz na stronie PoTreningu pod tym artykułem.

Awatar użytkownika
unbroken
Użyszkodnik

#5 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: unbroken » 21 paź 2016, 9:46

Borys pisze:Źródło posta 250g twarogu typu włoskiego (ricotta) po każdym treningu

A co to daje i dlaczego akurat Ricotta? :)

Awatar użytkownika
Borys
Arogant

#6 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: Borys » 21 paź 2016, 14:55

salata pisze:Źródło posta Split do upadku miesniowego dzialal do tej pory calkiem znosnie, ale mi sie znudzil. Wiec musze odswierzyc trening. Co do intensywnosci to ciezko by ja w moim treningu zwiekszyc.
salata pisze:Źródło posta bardziej poznalem swoj organizm i jego mozliwosci regeneracji. Niestety szybko sie nie lecze.

<ninja>
Ćwiczenie do upadku mięśniowego w zasadzie to mit. Admin zamieścił na forum artykuł Knife'a i warto, gdybyś się z nim zapoznał.
U amatorów jedynie co przynosi to opóźnioną regenerację, a gdy nie ma wystarczającej ilości czasu, po prostu stajesz się"wyżyłowany".
Po 30tce niechętnie rozwijają się włókna białe... a jedyne czym je pobudzisz to właśnie ćwiczenia siłowe.
Ktoś mądry powiedział, że nie ma masy mięśniowej bez ćwiczenia siły.
Tylko tego typu ćwiczenia, nawet w części treningu są w stanie wywołać silny impuls anaboliczny...

Obrazek

salata pisze:Źródło posta Ćwiczenia zmieniam szybko, by utrzymywac wysokie tetno. Kiedy cwicze z monitorem serca, to srednie utrzymuje sie pomiedzy 160 a 170 bpm. Tak wiec trening silowy to takze moj trening cardio.
salata pisze:Źródło posta Niestety szybko sie nie lecze.

Trening mieśniowy to nie trening cardio, nawet obwodówka nim nie jest.
Przykładowo - na treningu mięśniowym na mieśnie i naczynia wywierany jest opór, krew ma trudności z ukrwieniem, na aerobach jest sytuacja odwrotna. Trening siłowy wpływa na zwiększenie wydolności mięśniowej, aerobowy podnosi parametry VO2 max.
Wprawdzie przejawiasz aktywność aerobową, ale cała sztuka to utrzymać regularność.

salata pisze:Źródło posta to MC i przysiadow ze sztanga nie mohe zmienic, bo zbyt duze obciazenie wiazalo by sie z znaczznym ryzkiem kontzji.
salata pisze:Źródło posta Jak dla mnie zbyt duze ryzyko po problemach z dyskopatia.

Ale nikt Ci nie sugeruje robić maxów ;) Gdy masz poprawną technikę, minimalizujesz częstotliwość kontuzji.
Jeśli masz problemy z kręgosłupem, to wystarczy zmienić rodzaj ćwiczenia - np. przysiad na hack przysiady (zmniejszony ciężar na skutek zmiany punktu ciężkości), wsunąć deskę pod pięty.
W przypadku martwego ciągu standardowo dobry pas skórzany.
Większość kłopotów z kręgosłupem na siłowni wynika z wypaczonej sylwetki, problem określany mianem "anterior pelvic tilt". W tym przypadku trzeba poza ćwiczeniami rehabilitacyjnymi na rozciąganie prostowników, równie silnie rozwinąć mięśnie brzucha.
Obrazek

salata pisze:Źródło posta Co do samego upadku, to ta metoda najbardziej do mnie przemawia, moze dlatego,ze za duzo cztalem na ten temat. Body by Science Douga McGuff’a, Biuletyny Arthura Jonesa, Trening HIT Mike’a Menzera i jakos dla mnie to wszystko logiczne jest.

Różnica w treningu mięśniowego do upadku a treningu bez upadku polega głównie na tym, że wydziela się więcej kortyzolu, mięśnie dłużej się regenerują, a efekt treningu podobny, prawie taki sam B-)
[Tutaj chciałem Ci wkleić ważny wykres, ale do niego póki co nie dotarłem, który to obrazuje, może jeszcze poszukam..]

salata pisze:Źródło posta Czy unoszenie sztangi wzdluz tulowia nie zwieksza ryzyka uszkodzenia stawow ramiennych i stozka rotatorow? Trener wprowadzajacy mi to odradzal podobnie jak prostowania nog na wyciagu siedzac (leg extension). Jakies zastepcze cwiczenie jest.

Jakiś chujowy ten trener albo bazujący na schematach. Uszkodzisz staw ramienny, jeśli będziesz unosił ponad linię klatki piersiowej...
Po drugie dla serii 8-15x tego ćwiczenia ciężar nie jest wystarczająco duży by zdruzgotał stawy.
Prędzej zrozumiem prostowanie nóg na wyciągu - dobry odpowiednik to "syzyfki", jako ćwiczenie końcowe.

salata pisze:Źródło posta ale nadal gorzej z golonka. Jem jak najczesciej moge, ale zona nienawidzi jak sie to przygotowuje a w Neimczech gdzie mieszkam dostep do takich smakolykow jest mocno ograniczony.

Białka kolagenowe są NIEOCENIONE w budowaniu mięśni, dzięki nim unika się wszelkich kontuzji.
Zawsze przecież możesz to co chude zaserwować żonie, a sam zająć się skórą albo na czas robienia wygonić do fryzjera/kosmetyczki - wilk syty i owca :D

unbroken pisze:Źródło posta co to daje i dlaczego akurat Ricotta? :)

Technicznie to wygląda tak - mleko w przybliżeniu to 80% kazeina i 20% białko serwatkowe.
Po wytworzeniu twarogu, pozostaje serwatka, z której drugi raz warzy się ser (typu włoskiego m.in ricotta).
Jest to twaróg złożony z białek o bardzo wysokiej wartości biologicznej (białka serwatkowe), zawiera aminokwasy w największym stopniu przyswajane przez organizm. Białko, które najbardziej wzmacnia działanie mięśniowych komórek macierzystych.
Ponadto zawiera 4x więcej wapnia niż zwykły twaróg.
I teraz najważniejsze - tego typu ser jest produktem naturalnym i posiada dużo tłuszczu. Jest nie tylko idealnym źródłem protein obok jaj i podrobów na wzrost mięśni, ale w porównaniu do odtłuszczonych suplementów białkowych oddziałuje dwukrotnie skuteczniej właśnie z uwagi na ten tłuszcz (Delavier).
Na naszym polskim gruncie bardzo dobrym odpowiednikiem jest serek "Capri":
Obrazek
Skład ~ 25% białko 65% tłuszcz 10% węglowodany ;)

Awatar użytkownika
LilPeneros
Warchoł

#7 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 22 paź 2016, 11:11

Z tym serem Ricotta, to nawet redaktorzy z MH pisali w jednym z artykułów na stronie MH, np tu:

http://www.menshealth.pl/dieta/9-produk ... nie,6437,1

http://www.menshealth.pl/dieta/Ser-rico ... ury,8270,1

że Ricotta jest wartościowym serem.

Moje pytanie do Ciebie Borys brzmi - czy taki ser można kupić w każdym supermarkecie/hipermarkecie ?
Co do tego co pisało w książce Delaviera, to masz na myśli "Suplementy żywnościowe dla sportowców" ?
Było napisane w niej, że odtłuszczone mleko jest dużo mniej anaboliczne niż mleko pełnotłuste.

Sałata - unoszenie sztangi wzdłuż tułowia powinno się wykonywać podciągając gryf sztangi najlepiej tylko do wysokości mostka.
Z kolei dobrym ćwiczeniem na nogi dla osób, które mają problemy z kręgosłupem są albo przysiady bułgarskie z dwiema sztangielkami, albo jeszcze lepiej - wykroki z dwiema sztangielkami.
Te ćwiczenia pozwalają przećwiczyć ostro mięśnie ud i to pomimo używania w nich relatywnie małych ciężarów - z tego względu są polecane dla osób, które mają jakieś problemy z kręgosłupem.

Borys - co do treningu siłowego i aerobowego, to chyba w jednym z numerów Muscular Development, który miałem okazję czytać było napisane, że trening siłowy powoduje usztywnienie naczyń krwionośnych (m.in. tych w mózgu ale nie tylko), natomiast trening aerobowy powoduje uelastycznienie naczyń krwionośnych.
W związku z tym powinno się trening siłowy uzupełniać umarkowanymi ilościami treningu aerobowego wykonywanymi najlepiej w dni wolne od siłowni lub ewentualnie po treningu siłowym, ok. 2 - 3 razy w tygodniu.

Awatar użytkownika
Leif
Bywalec

#8 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: Leif » 22 paź 2016, 19:48

Nie jestem Borysem (choć Drapcio wie lepiej :P), ale się wtrącę ^^

LilPeneros pisze:Źródło posta czy taki ser można kupić w każdym supermarkecie/hipermarkecie ?
Widziałem podobny (serek typu włoskiego) w aldi, lidlu i kauflandzie.

LilPeneros pisze:Źródło posta Co do tego co pisało w książce Delaviera, to masz na myśli "Suplementy żywnościowe dla sportowców" ?
Było napisane w niej, że odtłuszczone mleko jest dużo mniej anaboliczne niż mleko pełnotłuste.
Tak.
Jest ładna, naprawdę ładna. Ładniejsza bez ubrania niż w ciuchach, a to rzadka zaleta u kobiet.
Michał Gołkowski

Awatar użytkownika
LilPeneros
Warchoł

#9 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 08 lis 2016, 21:30

Salata - odbierz prywatną wiadomość.

Borysie - znalazłem w Lidlu chyba z 1,5 tygodnia temu serek Ricotta, włoskiej produkcji, kosztujący mniej niż 3 zł i miał on dużo mniej procent białka niż ten, który Ty pokazałeś na zdjęciu, kupiłem go jednak i opierdoliłem w ramach drugiego dania całe 250 gramowe opakowanie sera Ricotta.
Smak rewelacyjny - dużo lepszy niż zwykłego sera twarogowego.

Będę musiał wybrać się do Kauflanda w celu kupienia Ricotty o większej zawartości białka.

Awatar użytkownika
unbroken
Użyszkodnik

#10 Nowy program treningowy

Nieprzeczytany postautor: unbroken » 18 lis 2016, 11:23

LilPeneros pisze:Źródło posta Borysie - znalazłem w Lidlu chyba z 1,5 tygodnia temu serek Ricotta, włoskiej produkcji, kosztujący mniej niż 3 zł i miał on dużo mniej procent białka niż ten, który Ty pokazałeś na zdjęciu, kupiłem go jednak i opierdoliłem w ramach drugiego dania całe 250 gramowe opakowanie sera Ricotta.

Ja tam mam problem z nadużywaniem białka najwyższej jakości (styknie mi 70-max80g), a wiadomo że to jest niebezpieczne. Dlatego szukam produktów o lepszych proporcjach B:T. Serek dostępny w biedronce ma więcej tłuszczu.