Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Problem z zapchanymi zatokami

Czyli jak dbać o nasze zdrowie.
Awatar użytkownika
Tęczówka
Bywalec

#1 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: Tęczówka » 18 wrz 2016, 22:37

Już od jakiegoś czasu mam tak, że czuję co rusz, że mam zapchany nos. Dzień w dzień schodzi z niego sporo tego wszystkiego, chociaż nie jestem przeziębiona. Są dni, że ten "codzienny katar" jest niemal zerowy, a są takie, że leje się ze mnie jakbym miała typowy katar. Często też te wydzieliny jakby przemieszczają się w gardło i czuję jak mi coś tam zalega.
Czym może być spowodowane takie ciągłe zapychanie nosa? I jak sobie z tym radzić? Nie mam udowodnionych żadnych alergii ani nic z tych rzeczy - nigdy nie pojawiła się potrzeba robienia badań, ale może najwyższy czas <co>

Awatar użytkownika
LilPeneros
Arogant

#2 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 19 wrz 2016, 11:23

Zapchane zatoki mogą mieć kilka przyczyn, np:

- krzywa (czytaj. nie do końca prosta) przegroda nosowa,
- alergia na coś w otoczeniu, w którym się przebywa.
- mocne przewianie/przeziębienie zatok

To tyle ze znanych mi przyczyn.
W pierwszym przypadku wskazana jest najpierw wizyta u laryngologa, a następnie jeśli się potwierdzi, że ma się krzywą przegrodę, to prawdopodobnie operacyjna korekcja przegrody nosowej.

W drugim przypadku wskazany jest kontakt z alergologiem w celu ustalenia co może uczulać jak również podjęcia odpowiednich działań w celu pozbycia się problemu.

W trzecim przypadku jak miałem kiedyś przeziębione zatoki z powodu tego, że chodziłem w wyjątkowo zimny i wietrzny, listopadowy dzień bez czapki dostałem takiego zatkania zatok, że nie mogłem normalnie oddychać przez nos i dodatkowo słabo słyszałem na uszy.
Pomogło pójście do lekarza rodzinnego i lekarka zapisała mi na receptę Clarinase (po wzięciu którego już po jednej tabletce było znacznie lepiej, a po 2 lub 3 tabletkach przeminęło mi całkiem (zatkany nos i zatkane uszy).
Niestety nie każdy po wzięciu loratadyny czuje się dobrze.
Polecam więc w trzecim przypadku udać się do lekarza rodzinnego po przypisanie jakiegoś aerozolu do nosa oraz ewentualnie czegoś w tabletkach.
Dodatkowo radzę by zaproponować lekarzowi rodzinnemu zrobienie RTG zatok i zapytanie czy nie byłoby wskazane skierowanie na nagrzewanie zatok przy użyciu specjalnej lampy.

Awatar użytkownika
Leif
Bywalec

#3 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: Leif » 20 wrz 2016, 5:34

Zrób testy na alergie i sprawdź u laryngologa ja się sprawy mają. A tak doraźnie, to mogą pomóc preparaty zawierające pseudoefedrynę, ale to jedynie na krótką metę.
Jest ładna, naprawdę ładna. Ładniejsza bez ubrania niż w ciuchach, a to rzadka zaleta u kobiet.
Michał Gołkowski

Awatar użytkownika
LilPeneros
Arogant

#4 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 20 wrz 2016, 11:18

Leif pisze:Źródło posta A tak doraźnie, to mogą pomóc preparaty zawierające pseudoefedrynę, ale to jedynie na krótką metę.

Masz na myśli to, że pseudoefedryna uzależnia ?

morris
Użyszkodnik

#5 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: morris » 20 wrz 2016, 12:18

Byłaś z tym u laryngologa?? Ja kilka razy przechodziłem zapalenie zatok, niestety lekarze lubią na to dawać antybiotyki, u mnie to było takie uczucie zapchania nosa, szczególnie w nocy i rano to odczuwałem, bo rano wstawałem nieprzytomny, bo jak to wszystko zalega to spać się nie da, człowiek jest niedotleniony, miałem w zeszłym roku korekty przegrody, czy to coś pomogło, cóż. Nie wiem, ja poprawy mało odczułem, jak mi się znów coś w zatokach dzieje to próbuję domowych sposobów inhalacje, ciepłe okłady z soli, nawet czasami specjalną lampą je wygrzewam, a oprócz tego to przez kilka dni biorę sinufast i jak na razie spokój od dłuższego czasu nie miałem antybiotyku.

Awatar użytkownika
Leif
Bywalec

#6 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: Leif » 20 wrz 2016, 12:34

LilPeneros pisze:Źródło posta Masz na myśli to, że pseudoefedryna uzależnia ?

Częściowo też, chociaż jej potencjał uzależniający jest o wiele mniejszy niż efedryny czy tym bardziej amfetaminy. Biorąc ją wg wskazań z ulotek preparatów ciężko byłoby się uzależnić - trzeba by mieć niesamowite predyspozycje do takiego nałogu.
Głównie chodzi mi o to, że:
- trzeba zlikwidować źródło dolegliwości, a nie jedynie same objawy
- kiedy się zbyt długo bierze leki obkurczające śluzówkę nosa, to organizm się przyzwyczaja i po ich odstawieniu objawy wracają (nawet mimo wyleczenia).
Jest ładna, naprawdę ładna. Ładniejsza bez ubrania niż w ciuchach, a to rzadka zaleta u kobiet.
Michał Gołkowski

Awatar użytkownika
LilPeneros
Arogant

#7 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: LilPeneros » 20 wrz 2016, 13:33

Ze środków, które rozpyla się do nosa skuteczny jest Otrivin lub Afrin.
Otrivinu użył na początku tego roku mój tata i mimo, że miał od dawna zatkane zatoki, to już po jednym użyciu odczuł wyraźną ulgę, a po krótkim czasie stosowania zapomniał o problemie z zatokami.

Pomocne też może być wdychanie tzw. Olbas Oil oraz zabiegi polegające na nagrzewaniu specjalną lampą.

Awatar użytkownika
Tęczówka
Bywalec

#8 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: Tęczówka » 20 wrz 2016, 14:07

Dziękuje za rozbudowane odpowiedzi. :D Chyba faktycznie dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie badań.
Ostatnio biorę sporo witaminy C i mam taki żel do nosa XyloGel i po jego użyciu nos się czyści, więc w ostatnio jest lepiej. :DD Ale jak problem będzie nawracać, to wybiorę się do lekarza.

Awatar użytkownika
Borys
Arogant

#9 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: Borys » 20 wrz 2016, 14:31

Tęczówka pisze:Źródło posta
Już od jakiegoś czasu mam tak, że czuję co rusz, że mam zapchany nos. Dzień w dzień schodzi z niego sporo tego wszystkiego, chociaż nie jestem przeziębiona. Są dni, że ten "codzienny katar" jest niemal zerowy, a są takie, że leje się ze mnie jakbym miała typowy katar.

Leif pisze:Źródło posta
Głównie chodzi mi o to, że:
- trzeba zlikwidować źródło dolegliwości, a nie jedynie same objawy

1) Na 2 tygodnie odizoluj z diety wszelkie źródła glutenu.
2) Zajrzyj za meble, czy aby nie osadza się jeden z największych i zarazem rakotwórczych alergenów

morris
Użyszkodnik

#10 Problem z zapchanymi zatokami

Nieprzeczytany postautor: morris » 25 paź 2016, 22:57

Gluten podobno zaśluzowuje bardziej organizm, podobnie z mlekiem, słyszałem że przy kaszlu, katarze powinno się odstawić mleko itp., oprócz tych rzeczy sfermentowanych typu jogurt, na pewno warto by badania zrobić jeśli problem się ciągnie, rtg zatok, tomografię zatok