Drogi użytkowniku!
Witaj na męskim forum! Jeżeli poszukujesz tutaj pomocy w temacie seksu, związków, mody, zdrowia lub czegokolwiek innego, dołożymy wszelkich starań, abyś wyszedł (albo został) z uśmiechem na ustach. Nim będziesz stawiać swoje pierwsze kroki, zapoznaj się proszę z regulaminem (I zasadami poprawnej pisowni). Nie bój się zakładać nowych tematów i proponować zmian na forum, każda pomoc jest mile widziana.

Informatyk czy outsorucing IT

Polecane komputery, laptopy, konfiguracje, podzespoły, podkręcanie, internet i inne.
witalny
Zbanowany

#1 Informatyk czy outsorucing IT

Nieprzeczytany postautor: witalny » 18 mar 2018, 10:26

Chodzi o firmę z Warszawy. Zastanawiam się co byłboy lepszą opcją - zatrudnienie informatyka etatowego, czy może outsourcing IT? Dodam, że chodzi o firmę z około 40 stanowiskami komputerowymi.

Awatar użytkownika
salata
Arogant

#2 Informatyk czy outsorucing IT

Nieprzeczytany postautor: salata » 18 mar 2018, 19:30

Napisze z doswiadczenia, zajmuje sie m.in. takimi kontraktami. Sam mam kilka firm, ktore mi swiadcza uslugi IT. Co prawda nie w kraju, ale koncepcja jest taka sama. Okreslasz zakres obowiazkow lub wymagania dosyc dokladnie. Okreslasz zakres odpowiedzialnosci i ryzyka z tym związane. Musisz okreslic systemy krytyczne dla biznesu o ile takie sa. Ile kosztuje godzina przestoju w firmie. To jest podstawa tzw SLA, szukasz firm i pytasz sie o oferty. Na podstawie wymagan okreslasz czas potrzebny do wykonania konkretnych zadan. Z tym moze byc problem, jezeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy. Zalezy czym "informatyk" ma sie zajmowac? Helpdesk i wsparcie tylko? Kto czuwa nad bezpieczenstwem systemow, utrzymaniem infrastruktury, licencjami, kopiami zapasowymi? Jak ma wygladac rozwoj, bo trzeba dopasowac strategie rozwoju IT do planu rozwoju biznesu. O GDPR slyszales? Nie ulatwia spraw w firmie. Same komputery to technik, profesjonalny informatyk obecnie zajmuje sie innym zakresem.
Zwykle jak outsoursujesz IT, musisz miec osobe, ktora pilnuje jak uslugi sa swiadczone i ciagle analizuje. Czas reakcji, rozwiazanie problemu i dodatkowe projekty, ktore w czasie wspolpracy na 100% sie pojawia. Przed podpisaniem umowy, koniecznie prawnik ze 2 lub 3 razy.
Przed sporzadzeniem umowy, Excel i jedziesz z tematem. Obliczasz co sie bardziej oplaca wg zakresu sporzadzonego wczesniej.
pozdrawiam / mvg / mvh
Salata

Awatar użytkownika
AngelSue
Warchoł

#3 Informatyk czy outsorucing IT

Nieprzeczytany postautor: AngelSue » 18 mar 2018, 22:15

Wszystko ma swoje plusy i minusy.

IT w firmie na miejscu - szybsze rozwiązanie ewentualnych problemów, komplikacji związanych z aplikacją, systemem i innych technicznych rzeczy. Masz osobę "pod ręką". Ale dobry specjalista IT kosztuje.

Outsourcing - zanim specjalista się pofatyguje i zajmie Twoim problemem może chwilę potrwać, w końcu obsługuje też inne firmy (dobrze jest spisać w umowie w jakim czasie od zgłoszonej usterki firma ma się nią zająć), na pewno są to tańsze usługi, a osoby tam zatrudnione przeważnie wiedzą co robią, bo tych "problemów" rozwiązują sporo.

Musisz opracować biznes plan na kilka lat do przodu, by wiedzieć w jakim stopniu Twoja firma będzie się opierała na dziale IT. Im więcej planujesz bazować na tym dziale tym bardziej powinieneś się zastanowić nad zatrudnieniem osoby na takie stanowisko, by w przyszłości w miarę rozwoju firmy był ktoś kto to wewnętrznie ogarnia. Sam wszystkim się nie zajmiesz i w końcu trzeba będzie delegować obowiązki.

Opisz to stanowisko jakie miałby objąć potencjalny kandydat. Wypisz obowiązki i jego miejsce w firmie, jeżeli tych obowiązków się uzbiera zastanów się nad etatem, jeżeli będzie ich 3-4 to outsourcing.

Kolejna rzeczy, czy znasz się na IT i czy potrafiłbyś zrekrutować dobrego specjalistę? bajkopisarzy na rozmowach nie brakuje. Trzeba umieć zweryfikować doświadczenie. Same papierki to za mało.

... Aż mi się odechciewa rozpoczynania własnej działalności. <ha>
" Lepiej być nienawidzonym za to kim się jest, niż kochanym za to, kim się nigdy nie będzie"

stark80
Zbanowany

#4 Informatyk czy outsorucing IT

Nieprzeczytany postautor: stark80 » 20 mar 2018, 13:33

Zależy, bo jest kilka opcji. Najlepiej wyliczyć, przeanalizować usługi. Informatyk na etacie - okey, ale estat sam w sobie nie jest najtańszym rozwiązaniem. Jest drogi, kwestie związane z urlopami, chorobowymi itd.
W przypadku outsouricngu IT wystawiasz fakturę i cześć. Informatyk jest zadaniowy - czyli jest okeślone zadanie i je wykonuje. Zdefiniowany jest też czas reakcji.To wszystko można przecież w umowie opisać.
Proponuję tutaj jeszcze sprawdzic: http://dreamiteam.pl/oferta/outsourcing-it/

Awatar użytkownika
lubiekrowki
Nowicjusz

#5 Informatyk czy outsorucing IT

Nieprzeczytany postautor: lubiekrowki » 30 mar 2018, 20:35

A koniecznie w grę tylko firma z Warszawy? Mam kogoś wartego polecenia z Warszawy - symbiozait.pl/administracja-infrastruktura-it . Brat ma firmę, 10 komputerów, właściwie cała firma oparta na pracy w sieci, zamówieniach etc. No sami wiecie. Raz mu ktoś zamieszania z zewnątrz narobił i przez kilka dni firma stała. Straty niemałe. Niby mieli jakiegoś informatyka, ale jego wiedza okazała się zbyt mała. Firma ogarnęła całą sieć, zabezpieczyła, wprowadziła kilka udogodnień i wiem, że praca ma zupełnie inny wymiar.

zordon
Zbanowany

#6 Informatyk czy outsorucing IT

Nieprzeczytany postautor: zordon » 16 maja 2018, 12:10

Pracowałem w firmie w której był informatyk na etacie, a później w której wszystko było zdalnie zarządzane. Od strony użytkownika systemu inforamtycznego nie było większej różnicy. Nie wiem jak to wyglądało pod względem kosztów, ale jakość w obu przypadkach była na bardzo podobnym poziomie. Może tutaj jeszcze sprawdź: https://itcenter.pl/oferta/zarzadzanie- ... matycznym/

menkiel
Nowicjusz

#7 Informatyk czy outsorucing IT

Nieprzeczytany postautor: menkiel » 07 lis 2018, 11:46

Witam, czy interesujecie się branżą IT? Ja poszukuję informacji na temat Agile Manifesto. Ostatnio obiło mi się to o uszy w firmie. Pókic o kolega podesłał mi to https://leadership-center.pl/2018/07/agile-manifesto/ ale byłbym wdzięczny,żeby ktoś jeszcze pomógł mi rozeznać się w tym temacie. Pozdrawiam.